Back to Top

Finał ogólnopolski konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

W dniu 22 maja 2012 roku w hali sportowo – widowiskowej przy Gimnazjum w Rytrze odbył się ogólnopolski finał XI edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Przedstawicielami województwa małopolskiego była reprezentacja Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którą stanowiła drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Joanna Kachniarz kl. II a, Małgorzata Kucia kl. III b, Małgorzata Mąka kl. III b, Marcin Wójsik kl. II a. Uczniowie byli przygotowywani przez panią Jolantę Brożek. Konkurs jest imprezą pięcioetapową. Obejmuje eliminacje szkolne, gminne, parkowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Dotarcie do ostatniego szczebla konkursu jest świadectwem ogromnej wiedzy z zakresu biologii, geografii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, znajomości ponad 100 parków krajobrazowych Polski oraz znajomości wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do Rytra przybyły reprezentacje czternastu województw. Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test wiedzy oraz rozpoznawali 20 gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do ścisłego finału awansowało osiem drużyn z największą ilością punktów. W etapie drugim uczestnicy rozwiązywali zadania z topografii oraz rozpoznawali dwadzieścia gatunków roślin pospolitych. W całym konkursie każda drużyna mogła zdobyć 300 punktów. Nasi reprezentanci spisali się genialnie zajmując I miejsce drużynowo.
Oto wyniki ścisłego finału:
I miejsce - ZSG, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej, Popradzki Park Krajobrazowy, woj. małopolskie – 273pkt
II miejsce – Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich, PK Góra Św. Anny, woj. opolskie – 259 pkt
III miejsce – Gimnazjum nr III im. Ziemi Nadwiślańskiej w Zbrachlinie, ZPK Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, woj. kujawsko-pomorskie – 252 pkt

IV miejsce – Chojnowski PK, woj. mazowieckie
V miejsce – Welski PK, woj. warmiński-mazurskie
VI miejsce – Spalski PK, woj. łódzkie
VII miejsce – PK Doliny Bugu, woj. lubelskie
VIII miejsce – PK Beskidu Śląskiego, woj. śląskie

Nasi uczniowie zajęli również świetne miejsca w klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce – Małgorzata Mąka 41pkt/45
VI miejsce – Joanna Kachniarz
VII miejsce – Małgorzata Kucia
VIII miejsce – Marcin Wójsik
W nagrodę otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Nagrodą dla wszystkich czternastu drużyn i ich opiekunów był pobyt w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w dniach 21-25 maja 2012r. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi Doliny Popradu, rezerwatem Homole, rezerwatem lipowym Obrożyska, ścieżką przyrodniczą „Rogasiowy szlak” w Roztoce Wielkiej, mofetą w Złockiem. Zorganizowany został wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką. Wszyscy byli zauroczeni pięknem Beskidu Sadeckiego. Była to również okazja do poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski oraz spędzenia czasu w bardzo miłej atmosferze. Za organizację tegorocznego konkursu należą się podziękowania dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, szczególnie pracownikom Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu.
Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszego gimnazjum tak wielkiego sukcesu, który był możliwy dzięki ich wytrwałości i ogromnej pracy.

 

Czytaj więcej...

Konkursy majowe

 Konkurs plastyczny i fotograficzny.
SK LOP zachęcało wszystkich uczniów naszego gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i fotograficznym organizowanym przez Nadleśnictwo Nawojowa. Temat konkursu brzmiał: „Wiosna w przyrodzie ożywionej”. Na etap szkolny napłynęło 9 prac: 6 prac plastycznych oraz 3 zdjęcia. Zostały one przesłane do Nadleśnictwa Nawojowa.

Powiatowy Konkurs Plastyczny
Nasze gimnazjum wzięło udział w V edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „PEJZAŻ SĄDECKI – PEJZAŻ BAŚNIOWY” organizowanego pod patronatem Rektora PWSZ w Nowym Sączu. Zadanie artystyczne polegało na autorskim przedstawieniu wybranego fragmentu terenu Sądecczyzny, który urzeka swym nieodkrytym pięknem i niezwykłością. Szczególnie cenne było interpretowanie miejsc mało znanych. W konkursie wzięło udział ośmiu uczniów, których prace zostały przesłane do organizatora konkursu. Wykonawcami tych prac byli:
1.    Świgut Aleksandra kl. I a
2.    Wnęk Natalia kl. I a
3.    Konieczny Angelika kl. II a
4.    Szeptak Arleta kl. II a
5.    Świgut Gabriela kl. II b
6.    Waligóra Justyna kl. III a
7.    Wnęk Kinga kl. III b
8.    Szarek Dominika kl. III c
          Życzymy sukcesów w następnym etapie

Konkurs - ALBUS
Czternastu uczniów naszego gimnazjum (w tym członkowie SK LOP) wzięło udział Ogólnopolskim Konkursie Biologicznym /ALBUS 2012/. Konkurs odbył się 10 maja 2012. Testy konkursowe były testami jednokrotnego wyboru. Stopień trudności zadań okazał się bardzo zróżnicowany. Treść poszczególnych pytań była związana z tematyką realizowaną na lekcjach biologii w określonych klasach, ale okazała się bardzo szczegółowa. W konkursie wzięli udział:
1.    Banach Konrad kl. I b
2.    Mołodec Kacper kl. I b
3.    Zdrojewski Karol kl. I b
4.    Stanisz Anna kl. I d
5.    Trojan Klaudia kl. I d
6.    Chlebek Michał kl. II a
7.    Kachniarz Joanna kl. II a
8.    Wójsik Marcin kl. II a
9.    Lelito Anna kl. II b
10.     Lelito Sylwia kl. II b
11.     Nowak Elżbieta kl. II b
12.     Rusiniak Karolina kl. II b
13.     Świgut Gabriela kl. II b
14.    Toczek Marcin kl. II b
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu.


Konkursy Ogólnopolskie

W miesiącu kwietniu członkowie SK LOP wzięli udział w dwóch konkursach ogólnopolskich. Pierwszy z nich odbył się 12 kwietnia. Był to Konkurs Ekologiczny, przeprowadzony w związku z obchodami „Dnia Ziemi”. Polegał on na rozwiązaniu testu złożonego z 30 zadań, których  wykonanie wymagało bardzo szerokiej i szczegółowej wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W konkursie wzięli udział:
1.    Chlebek Agnieszka kl. I c
2.    Kachniarz Joanna kl. II a
3.    Wójsik Marcin kl. II a
4.    Florek Łukasz kl. II b
5.    Lelito Sylwia kl. II b
6.    Jania Natalia kl. III b
7.    Kucia Małgorzata kl. III b
20 kwietnia odbył się Ogólnopolski Konkurs Biologiczny – Panda. Konkurs był zróżnicowany na poziom klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. W każdej kategorii wiekowej składał się z 30 zadań. Poziom wielu z nich znacznie wybiegał poza zakres podstawy programowej dla gimnazjum. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. W konkursie wzięło udział 18 osób:
1.    Banach Konrad kl. I b
2.    Zdrojewski Karol kl. I b
3.    Pasiut Dominika kl. I d
4.    Pióro Mateusz kl. I d
5.    Stanisz Anna kl. I d
6.    Trojan Klaudia kl. I d
7.    Złocka Natalia kl. I d
8.    Chlebek Michał kl. II a
9.    Cieśla Magdalena kl. II b
10.     Lelito Anna kl. II b
11.     Lelito Sylwia kl. II b
12.     Nowak Elżbieta kl. II b
13.     Świgut Gabriela kl. II b
14.     Zielińska Karolina kl. II c
15.     Zieliński Bartłomiej kl. II c
16.     Jania Natalia kl. III b
17.     Kucia Małgorzata kl. III b
18.     Mąka Małgorzata kl. III b
Wyniki konkursów zostaną ogłoszone w maju.
 
 


 Etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

W sali obrad Sejmiku Małopolskiego w Krakowie odbył się etap wojewódzki (IV) XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużyny reprezentujące dziewięć parków krajobrazowych województwa małopolskiego. Popradzki Park Krajobrazowy był reprezentowany przez drużynę naszego gimnazjum, która zwyciężyła w poprzednim etapie w Starym Sączu. W składzie naszej drużyny znaleźli się:
1.    Kachniarz Joanna kl. II a
2.    Kucia Małgorzata kl. III b
3.    Mąka Małgorzata kl. III b
4.    Wójsik Marcin kl. II a
W pierwszej części konkursu wszyscy uczestnicy rozwiązywali test złożony z 25 pytań dotyczących wiedzy z biologii, geografii, ekologii oraz wiedzy o 11 parkach krajobrazowych województwa małopolskiego. W części drugiej rozpoznawali dziesięć slajdów przedstawiających chronione zwierzęta ( z listy obejmującej około 100 gatunków) oraz dziesięć slajdów przedstawiających chronione rośliny. Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców indywidualnych i drużynowych.
Nasza drużyna zaprezentowała się świetnie zdobywając I miejsce drużynowo. Również odnieśliśmy sukces w klasyfikacji indywidualnej, w której Joasia Kachniarz zajęła I miejsce.
Cała drużyna otrzymała nagrody w postaci plecaków, atlasów roślin i zwierząt, a Joasia otrzymała dodatkowo aparat fotograficzny.
Nasza drużyna będzie reprezentować województwo małopolskie w finale ogólnopolskim konkursu, który odbędzie się 22 maja 2012r.

                                                                    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

 

 

 

 

Podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Plastycznego

W dniu 28 marca 2012r w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród i dyplomów VI Powiatowego Konkursu Plastycznego „Odkrywamy to, co najpiękniejsze” pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Jana Golonki. Na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac – 954. Tym większa radość, że trzy uczennice naszego gimnazjum zdobyły wyróżnienia. W kategorii wiekowej 12 – 15 lat wyróżnienia otrzymały:
1.    Szarek Dominika kl. III c, tytuł pracy „Chwila w samotności”
2.    Szeptak Arleta kl. II a, tytuł pracy „Zimowy wieczór”
3.    Waligóra Justyna kl. III a, tytuł pracy „Piękno w przyrodzie”.
 
 
 
Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez  przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego Wiesława Bastę oraz dyrektora Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu Józefa Spuściznę. 

Czytaj więcej...

Strona 25 z 28