"W dniach 12 – 13 października odbyła się XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Blisko 20 tysięcy uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrektorów reprezentujących około 460 placówek wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo.

XVI Pielgrzymka rozpoczęła się wieczorem 12 października Drogą Krzyżową przygotowaną przez uczniów i opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Orzechowcach.
O godzinie 21.00 w Kaplicy Matki Boskiej pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim głoszonym przez ks. bp. Henryka Tomasika. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta msza święta 13 października o godz. 11.00. Krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał w homilii wezwanie polskiego papieża, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie.

Prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec św. Franciszek, podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, prosił o to, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Ojciec Święty mówił: miłosierdzie ma młode oblicze”.

Biskup Tomasik podkreślił również, że  „(…) ten rok przeżywamy w duchu refleksji nad tym wymiarem nauczania ojca świętego Jana Pawła II. Dzień Papieski jest zachętą do tego, aby być świadkiem miłosierdzia, czyli kimś, kto czyni tak, jak Pan Jezus nas nauczał i czego Pan Jezus oczekuje. Tu, na Jasnej Górze, prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, aby żyć tak, jak Maryja (…), aby naśladować Pana Jezusa przez nasze czyny dobroci. To jest nasze wielkie zadanie”.  Po eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list uczestników spotkania do Ojca św. Franciszka, a także poświęcono pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Oprawę muzyczną mszy św. przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Podczas mszy św. na Wałach otaczających Jasnogórskie Sanktuarium wystawiono blisko 370 szkolnych pocztów sztandarowych".

Wśród uczestników pielgrzymki nie zabrakło i naszego pocztu sztandarowego oraz grupy młodzieży naszego gimnazjum. Pielgrzymkę zorganizował pan Wiesław Matyjewicz.