W dniu 21 maja 2013 roku w Centrum Konferencyjnym „Daglezja” w Przysieku k/Torunia odbył się ogólnopolski finał XII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Przedstawicielami województwa małopolskiego była reprezentacja Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którą stanowiła drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Joanna Kachniarz kl. III a, Marcin Wójsik kl. III a, Karol Zdrojewski kl. II b, Małgorzata Żywczak kl. II c. Uczniowie byli przygotowywani przez panią Jolantę Brożek. Konkurs jest imprezą pięcioetapową. Obejmuje eliminacje szkolne, gminne, parkowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Dotarcie do ostatniego szczebla konkursu jest świadectwem ogromnej wiedzy z zakresu biologii, geografii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, znajomości ponad 100 parków krajobrazowych Polski oraz znajomości wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do Przysieku przybyły reprezentacje wszystkich szesnastu województw, a więc konkurencja była bardzo duża. Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym drużyny rozwiązywały jeden wspólny test wiedzy oraz uczniowie indywidualnie rozpoznawali 20 gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do ścisłego finału awansowało dziewięć drużyn z największą ilością punktów. W etapie drugim uczestnicy rozwiązywali zadania z topografii oraz rozpoznawali dwadzieścia gatunków roślin pospolitych. W obu etapach nasza drużyna zgromadziła największą ilość punktów.  Niestety o ostatecznej kolejności drużyn zadecydowały tylko wyniki drugiego etapu, w którym nasza drużyna zdobyła 88,5 punktu ustępując tylko o 0, 5 punktu drużynie z Rybna. Ostatecznie nasi reprezentanci spisali się świetnie zajmując II miejsce drużynowo.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce – Gimnazjum im. Marii Curie Skłodowskiej w Rybnie, Welski PK, woj. warmiński-mazurskie
II miejsce - ZSG, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej
III miejsce – Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, Suwalski PK, woj. podlaskie

IV miejsce – Gimnazjum im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Dąbrowie nad Czarną, Sulejowski PK, woj. łódzkie
V miejsce – Gimnazjum w Brusach, Zaborski PK, woj. pomorskie
VI miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, PK Doliny Bugu, woj. lubelskie
VII miejsce – Gimnazjum w Rudach, PK Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud wielkich, woj. śląskie
VIII miejsce – Zespół Szkół nr 1, Gimnazjum w Bachórzu, PK Pogórza Przemyskiego, woj. podkarpackie
IX miejsce – Gimnazjum nr 5 w Bielawie, PK Gór Sowich, woj. dolnośląskie

Reprezentanci naszego gimnazjum otrzymali cenne nagrody rzeczowe - lornetki, torby podróżne, książki. Nagrodą dla wszystkich szesnastu drużyn i ich opiekunów był pobyt w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniach 20-24 maja 2013r. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi Brodnickiego PK, Górznieńsko-Lidzbarskiego PK, PK Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Dużą  atrakcją było zwiedzanie zabytków Torunia, Kruszwicy (Mysia Wieża) oraz rejs statkiem po Jeziorze Gopło. Była to również okazja do poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski oraz spędzenia czasu w bardzo miłej atmosferze. Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszego gimnazjum kolejnego, wielkiego sukcesu, który był możliwy dzięki ich wytrwałości i ogromnej pracy.