Back to Top

Spotkanie z podróżnikiem

Dnia 12.11.12 uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum kolejny już raz mieli przyjemność skorzystać z multimedialnej prezentacji podróżnika firmy "TRZASK". Pierwszy raz gościł u nas pan Samuel Kempski, który bardzo ciekawie przybliżył nam Republikę Południowej Afryki, którą odwiedził podczas ostatnich wakacji. W spotkaniu wzięło udział 225 gimnazjalistów. Prezentacja była uzupełnieniem programu nauczania geografii w klasie II na temat RPA. Koordynatorem spotkania była mgr Danuta Binko.

Czytaj więcej...

Obserwacje astronomiczne

19.10.2012 w godzinach 19.00-22.00 pod Krzyżem Jubileuszowym w Łabowej kolejny już raz odbyły się zajęcia terenowe z astronomii w ramach kółka geograficznego, które prowadzi mgr Danuta Binko. W zajęciach wzięło udział 14-tu gimnazjalistów. Na zajęciach obecni byli też goście: nasz stały gość na obserwacjach astronomicznych - pan Wojciech Binko (astroamator, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop HEQ5, oraz udziela wskazówek astronomicznych) oraz rodzice uczniów - mgr Bernadetta Zygadlewicz i pani Wiesława Cieśla. Podczas zajęć uczestnicy mogli zapoznać się gdzie na niebie znajdują się Gwiazda Polarna, Wielka Niedźwiedzica, Mała Niedźwiedzica. Mieliśmy okazję zaobserwować przelatującą ISS (International Space Station - międzynarodową Stację Kosmiczną) oraz kilka meteorów z roju Drakonid. Przez teleskop oglądaliśmy: Księżyca, Jowisza, Neptuna, galaktyki (M31-Andromedę, M81, M82, M51), gwiazdy wielokrotne (Mizar, Albireo), mgławicę NGC6995-fragment mgławicy Veil, gromady kuliste (M13, M2, M3, M15), gromady otwarte (NGC869, NGC884- HaHi Persei, M45-Plejady). Program więc tym razem był wyjątkowo bogaty. Wieczór był chłodny, ale mogliśmy się ogrzać przy ognisku zorganizowanym przez Maksymiliana Bieniasa i Dariusza Niecia z klasy IIIa. Zajęcia bardzo się podobały i cieszą się dużą popularnością wśród uczniów pomimo późnej pory wieczornej. Poszerzają wiedzę uczniów z geografii i fizyki. Uczniowie interesują się astronomią czego dowodem jest udział i wysokie miejsca  w wojewódzkim konkursie na referat z astronomii i astronautyki w Niepołomicach (II miejsce Jarosław Dutka w 2012r, V miejsce Maria Augustyńska w 2011r). Zajęcia planujemy powtórzyć na wiosnę 2013.

Czytaj więcej...

Wycieczka w Beskid Wyspowy

   W dniu 18.10.2012 odbyła się wycieczka w Beskid Wyspowy zorganizowana przez Szkolne Kolo Krajoznawczo Turystyczne. Program wycieczki: 8.00-10.30 - przejazd busem na trasie Łabowa - Jurków, 10.30 - 12.00 - wyjście niebieskim szlakiem na Ćwilin (1072m n.p.m.), 12.00-13.00 odpoczynek na szczycie Ćwilin (posiłek i podziwianie pięknej panoramy Tatr i Beskidów), 13-14.00 - zejście niebieskim szlakiem do Gruszowca, 14-14.30- przejazd z Gruszowca do Limanowej,14.30-15.00- nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, 15.00-15.45- przejazd z Limanowej do Nowego Sącza, 15.45 - 16.30 posiłek w Mc. Donaldzie,16.30-17.00 - przejazd z Nowego Sącza do Łabowej.  Wycieczkę uprzyjemniła piękna, słoneczna pogoda, charakterystyczna dla polskiej złotej jesieni. Uczestnicy wycieczki - 29-ciu uczniów: kl. IIIa (Baran Kamil, Lelito Joanna, Nieć Dariusz, Poręba Magdalena, Szeptak Arleta, Zielonka Karolina, Zaczyka Paulina, Zygadlewicz Maciej), kl. IIIc (Horowski Jan, Kucia Anita, Pakosz Łukasz, Zielińska Karolina, Zieliński Bartłomiej), kl. IIa (Dobosz Szymon, Kaczmarczyk Roksana, Swigut Aleksandra, Złocki Patryk), kl. IIb (Ciapała Dawid, Mirek Maciej Dawid, Mirek Maciej Zygmunt, Zdrojewski Karol), kl. Ia (Biel Arkadiusz), kl. Ic (Brotoń Tomasz, Lis Szymon, Nowak Kinga, Ryba Piotr, Tokarczyk Krystian), kl. Id (Horowski Krzysztof). Kierownikiem wycieczki była opiekun SKKT - mgr Danuta Binko, opiekę nad uczniami sprawowali: mgr Jakub Owsianka (sprawujący również funkcje Przewodnika Beskidzkiego), mgr Adam Hejmej oraz mgr Przemysław Janisz.

 

Czytaj więcej...

Konkursy geograficzne

Ogólnopolski konkurs "OLIMPUS" - geografia - sesja wiosenna

Dnia 26.03.2013 nasi gimnazjaliści wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z geografii, którego organizatorem jest firma "OLIMPUS" z Warszawy. Konkurs miał charakter testu złożonego z pytań zamkniętych, ale za to utrudnionych możliwością wielokrotnego wyboru. W konkursie wzięło udział 26-ciu uczniów: 6-ciu z klas I, 10-ciu z klas II,10-ciu z klas III. Najwyższe wyniki uzyskali: Michał Chlebek IIIa 86%, Jakub Zieliński IIc 75%, Norbert Chlebek IIc 74%. Agnieszka Chlebek IIc 74%, Urszula Wójsik IIc 74%, Małgorzata Żywczak IIc 73%, Łukasz Klimczak IIb 73%. Zainteresowanym polecamy stronkę http://www.olimpus.edu.pl/strona-gowna gdzie można przyjrzeć się archiwum testów z kluczem odpowiedzi z różnych przedmiotów      i być może zgłosić się do takiego konkursu w następnej edycji. Jest to doskonała forma utrwalania i poszerzania wiadomości z ulubionych przedmiotów jak również forma powtórki do egzaminu gimnazjalnego oraz możliwość podwyższenia średniej ocen z przedmiotu. Koordynatorem szkolnym konkursu jest mgr Danuta Binko.

Małopolski Konkurs Geograficzny "Poznajemy Europę i Polskę"
W dniu 24.10.2012 odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Do konkursu przystąpiło siedmiu uczniów: Michał Chlebek IIIa, Łukasz Florek IIIb, Elżbieta Nowak IIIb, Karolina Zielińska IIIc, Agnieszka Chlebek IIc, Urszula Wójsik IIc, Małgorzata Żywczak IIc. Członkami komisji konkursowej były: mgr Danuta Binko i mgr Urszula Pych. Najwięcej punktów uzyskał Michał Chlebek 73%, jednak było to za mało aby zakwalifikować się do etapu rejonowego gdzie wymagane było conajmniej 82% punktów.

Ogólnopolski konkurs geograficzny "MULTITEST"
Dnia 23.10.2012 nasi gimnazjaliści rozwiązywali test w ramach ogólnopolskiego konkursu geograficznego, którego organizatorem od wielu lat jest Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie, a koordynatorem szkolnym - mgr Danuta Binko. Zadania miały charakter zamknięty. Do konkursu przystąpiło siedmiu uczniów: Michał Chlebek IIIa, Jarosław Dutka i Karolina Zielińska IIIc, Karol Zdrojewski IIb oraz Agnieszka Chlebek, Urszula Wójsik i Małgorzata Żywczak z kl. IIc. Najlepszy wynik uzyskał Michał Chlebek osiągając 67% punktów.

 

Czytaj więcej...

Wizyta planetarium w naszej szkole

        W dniu 24.09.2012 na terenie naszej szkoły obok sali gimnastycznej zostało rozłożone planetarium "BUBA-SKY" z Lipinek koło Gorlic. Właściciele planetarium - panowie Bogumił Bubniak i Paweł Barszcz już o godzinie 7.00 zaczęli montować planetarium, a o godzinie 8.50 rozpoczął się pierwszy seans. W ramach oferty jaką przedstawiło nam "kosmiczne kino" nasi gimnazjaliści - 55 uczniów z klas Ib, IIa i IIb skorzystali z 45-cio minutowych seansów. Uczniowie obejrzeli  pokazy pt.: " Dwa Szkiełka" (na temat historii teleskopu) oraz "Podróż po Układzie Słonecznym" (na temat Słońca i planet Układu Słonecznego). Seanse są uzupełnieniem programu nauczania na przedmiotach fizyka i geografia.

        Z oferty planetarium skorzystała również bardzo liczna grupa - 162 uczniów szkoły podstawowej klas I - VI. Dla szkoły podstawowej zostało zaprezentowanych sześć 25-cio minutowych seansów pt.: "Witajcie planetki". Ostatni seans zakończył się o godzinie 14-tej. Seanse zostały obejrzane i wysłuchane przez uczniów naszych szkół z dużym zainteresowaniem. 

       Pokazy w planetarium polegały na wyświetleniu cyfrowego obrazu nieba wewnątrz przenośnej kopuły, na sklepieniu o powierzchni 56m2. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych programów symulacji nieba uczniowie mieli możliwość obejrzeć nad swoimi głowami nieboskłon oraz jego wygląd z odległych zakątków kosmosu. Pokazy były uzupełnione relaksującą muzyką,uczniowie oglądali je z pozycji leżącej, co było dodatkową atrakcją. Koordynatorem spotakania była mgr Danuta Binko.          

 

Czytaj więcej...

Strona 11 z 13