Back to Top

Obserwacje astronomiczne - październik 2013

Dnia 22.10.2013 - pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym w godzinach wieczornych odbyły się obserwacje astronomiczne pod Krzyżem Jubileuszowym w Łabowej. Zajęcia są prowadzone od wielu lat - dwa razy w roku przez mgr Danutę Binko. Na zajęciach obecny był również nasz stały gość pan Wojciech Binko - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop i udziela fachowych wskazówek przy obserwacjach. Głównym celem ostaniego spotkania było poszerzenie wiadomości z działu "Ziemia we wszechświecie" dla uczniów klas I oraz przeprowadzenie badania na temat zanieczyszczenia nieba światłem w Łabowej przez ucznia klasy Ib - Piotra Cieślę. Piotrek wykorzysta wspomniane badanie do napisania referatu i weźmie udział w  X Małopolskim konkursie na referat z astronomii i astronautyki dla gimnazjalistów w Niepołomicach, który odbędzie się na wiosnę 2014r. Poza Piotrkiem na zajęciach obecnych było 19-tu uczniów: z kl. IIIa - Szymon Dobosz, z kl. IIIb - Kacper Mołodec, z kl. IIIc - Piotr Nosal, z kl. IIId - Mateusz Kubisz, z kl. IIc - Szymon Lis, z kl. IId - Tomasz Cabak, Krzysztof Horowski, z kl. I a - Katarzyna Dobosz, Monika Cabak, Gabriela Wontorczyk, z kl. Ic - Karol Szwala, Kinga Podwika, Kacper Kulpa, Dawid Oleksy, Aleksandra Łopuch, Martyna Gaborek, Kacper Nieć, z kl. Id - Jakub Waśko, Jakub Zaczek. Główne obiekty obserwowane "gołym okiem" podczas tej bezchmurnej nocy to były: gwiazdozbiory - Wielka Niedźwiedzica, Mała Niedźwiedzica, gwiazdozbiór Łabędzia, gwiazdy- Polarna, Wega, Deneb, Altair. Przez teleskop obserwowaliśmy: Księżyc, gromadę kulistą M-13, galaktykę Andromedy (M-31), mgławice planetarne - M-27, M-57("Pierścionek"), układ gwiazd podwójnych "Albireo".  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie wielu uczniów zgłosiło chęć wzięcia udziału w wiosennym konkursie na referat w Niepołomicach. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość ogrzać się przy ognisku, które przygotował dla nas obecny na zjęciach ojciec Piotra Cieśli - pan Andrzej Cieśla, któremu serdecznie za to dziękujemy. Należy wspomnieć, że pan Andrzej Cieśla służył również pomocą jako kierowca dnia 25.10.2013 podczas badań zanieczyszczenia nieba światłem 13 wsi gminy Łabowa, które prowadził Piotr Cieśla pod kierunkiem pani Danuty Binko.

 

Czytaj więcej...

XI Gimnazjalny Rajd szlakami Jana Pawła II

Dnia 3.10.2013r odbył się XI Gimnazjalny Rajd szlakami Jana Pawła II na trasie Łabowa - Morskie Oko - Czarny Staw - Sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach - Łabowa. Organizatorem rajdu jak zawsze było SKKT, którego opiekunem jest Danuta Binko.

Dokładny program rajdu: 

 5.00 - 7.00  - przejazd  autokarem na trasie Łabowa – Palenica Białczańska   

7.00 – 9.00 – przejście do Morskiego Oka, 

9.00 – 10.00 – odpoczynek w schronisku nad Morskim Okiem, 

11.00 – 12.00 – przejście z Morskiego Oka nad Czarny Staw, 

12.00 – 12.30 – odpoczynek nad Czarnym Stawem, 

12.30 – 15.00 – powrót do Palenicy Białczańskiej, 

15.00-15.30 – przejazd do Zakopanego, 

15.30 – 16.00 – nawiedzenie Sanktuarium M.B. na Krzeptówkach , 

16.00 – 18.30 – przejazd z Zakopanego do Nowego Sącza, 

18.30 – 19.30 – pobyt w Mc Donaldzie,

19.30 – 20.00 – przejazd z Nowego Sącza do Łabowej

W rajdzie wzięło udział 47 gimnazjalistów:

kl. Ia : Monika Cabak, Katarzyna Dobosz, Gabriela Wontorczyk, Arkadiusz Szeptak,

kl. Ib: Patryk Kołodziej, Wojciech Ruman,

kl. Ic: Monika Mirek, Patrycja Janus, Tomasz Zieliński,

kl. IIa: Arkadiusz Biel, Kinga Dobosz, Patrycja Szczecina,

kl. IIb: Aleksander Bogdański, Justyna Czoch, Izabela Frączek, Magdalena Frączek, Justyna Furczoń, Dawid  Klimczak, Katarzyna Lelito, Mariusz Łaś,

kl. IIc: Paulina Cabak, Fabian Piskorz, Joanna Horowska, Maksymilian Lelito, Szymon Lis, Kinga Nowak, Piotr Ryba, Maciej Stach, Rita Wójsik,

kl. IId: Dominika Fiut, Krzysztof Horowski, Paula Rolka,

kl. IIIa: Marzena Baran, Szymon Dobosz, Urszula Pucharska, Patrycja Sarata, Aleksandra Świgut, Aneta Toczek, Patryk Złocki,

kl. IIIb: Izabela Baran, Urszula Cecur, Dawid Ciapała, Anna Sarata, Justyna Sikora, Dagmara Herbut,

kl. IIIc: Katarzyna Pietkiewicz,

kl. IIId: Justyna Plata

Kierownik rajdu: Danuta Binko,

Opieka: Adam Hejmej, Anna Janikowska, Przemysław Janisz, Jakub Owsianka, Urszula Pych

 Przewodnik Tatrzański: Jacek Ziemianek

Kierowca: Gerard Drąg

Podczas rajdu dopisała piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy poradzili sobie znakomicie z dosyć forsownym wyjściem - zwłaszcza nad Czarny Staw. Przez cały czas  rajdu dopisywał nam dobry humor. W drodze powrotnej odmówiliśmy Różaniec (ukochaną modlitwę naszego Patrona - Jana Pawła II), który poprowadziły Marzena Baran i Aneta Toczek z klasy IIIa, odbył się również konkurs piosenki, w którym najlepszą okazała się Justyna Czoch z kl. IIb. Apteczką podczas rajdu opiekował się Patryk Złocki z kl. IIIa. Projektantem tegorocznego znaczka rajdowego był Hubert Zaczyk z kl. IIa.

 

Czytaj więcej...

Wycieczka szlakiem Hrabiego Adama Stadnickiego

W sobotę 7 września 2013r trzynastu uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunem SK LOP panią Jolantą Brożek i opiekunem SKKT panią Danutą Binko wybrało się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną wędrując Szlakiem Hrabiego Adama Stadnickiego. Szlak oznakowany jest biało-zielonymi kwadratami . Rozpoczyna się w centrum Łabowej, a następne prowadzi przez malowniczy Uhryń, obrzeża rezerwatu Uhryń i dociera do czerwonego szlaku na szczycie pasma Jaworzyny Krynickiej. Wycieczka rozpoczęła się o godz. 730, a do czerwonego szlaku doszliśmy o godz. 1030. Pogoda była piękna. Idąc grzbietem pasma w kierunku Hali Łabowskiej udało się nam  podziwiać Tatry. Na trasie spotkaliśmy wielu turystów korzystających z pogodnej aury oraz tłumy uczestników corocznej Mszy Św. w intencji żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i ks. Władysława Gurgacza odprawianej nieopodal Łabowskiej Hali. Po krótkim odpoczynku na Hali Łabowskiej ruszyliśmy dalej szlakiem Stadnickiego do Skałki Składziszczańskiej, z której podziwialiśmy cudowny widok na Kotlinę Sądecką i Beskid Niski. Po powrocie na Halę Łabowską wszyscy skorzystali z zasłużonego odpoczynku przy ognisku. Zejście przez Feleczyn do Łabowej trwało dwie godziny. Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki choć może trochę zmęczeni. Wędrując tym szlakiem mogliśmy poznawać i podziwiać cenne walory przyrodnicze najbliższej nam okolicy.

 

Czytaj więcej...

IX WOJEWÓDZKI KONKURS NA REFERAT Z ZAKRESU ASTRONOMII I ASTRONAUTYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Uczniowie naszego gimnazjum po raz trzeci wzięli udział w wojewódzkim konkursie na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla szkół gimnazjalnych województwa małopolskiego. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach pod patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Z naszego gimnazjum pod koniec maja b.r. zostało wysłanych 5 referatów:

"Mierzenie odległości na niebie" - Karolina Zielińska kl. IIIc,

"Czy jesteśmy sami we wszechświecie?" - Gabriela Świgut kl. IIIb,

"Neil Armstrong - misja Apollo 11" - Magdalena Cieśla kl. IIIb,

"Nowy dom dla Ziemian" - Kinga Jarzębak kl. IIIb,

"Wahadłowce" - Beata Kołdras kl. IIIb

Laureatką konkursu została Karolina Zielińska, która reprezentowała nasze gimnazjum podczas finału konkursu, który odbył się 14 czerwca 2013r w Niepołomicach. Karolina wzięła udział w  seminarium podczas, którego zaprezentowała publicznie swój referat rywalizując z pięcioma innymi prelegentami o najlepsze miejsce w województwie małopolskim. Poziom seminarium był wysoki a rywalizacja dosyć duża. Ostatecznie Karolina Zielińska uzyskała V miejsce, wręczono jej dyplom oraz cenne nagrody. Wyróżnienia wraz z dyplomami i nagrodami uzyskały aż trzy uczennice z naszego gimnazjum: Gabriela Świgut, Magdalena Cieśla, Kinga Jarzębak. Beata Kołdras otrzymała dyplom za udział w konkursie. Nagrody wręczał Przewodniczący Jury i Prezes PTMA - dr. Henryk Brancewicz. Gratulujemy wysokich wyników! Poza wspomnianymi uczennicami na seminarium obecni byli również rodzic - ojciec  Magdy Cieśli pan Andrzej Cieśla wraz z synem Piotrem Cieślą z kl. VI szk. podst. w Łabowej oraz mgr Danuta Binko - opiekunka i przygotowująca uczennice do konkursu. Uczniowie poza udziałem w seminarium mieli możliwość obserwować Słońce w miejscowym obserwatorium oraz  obejrzeli dwa seanse: "Zanieczyszczenie nieba światłem" oraz "Niebo nad Niepołomicami" w miejscowym planetarium. W przyszłym roku szkolnym Piotr Cieśla zamierza wziąć udział w kolejnej edycji konkursu. Zapraszamy również innych  uczniów do udziału w naszych astronomicznych zajęciach terenowych w Łabowej w przyszłym roku szkolnym oraz do wzięcia udziału w X edycji omawianego konkursu w Niepołomicach.

Czytaj więcej...

Obserwacje astronomiczne - maj 2013

Dnia 21.05.2013 - drugi raz w obecnym roku szkolnym w godzinach wieczornych odbyły się obserwacje astronomiczne pod Krzyżem Jubileuszowym w Łabowej. Zajęcia są prowadzone przez mgr Danutę Binko w ramach kółka geograficznego. Na zajęciach obecny był również nasz stały gość pan Wojciech Binko - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop i udziela fachowych wskazówek przy obserwacjach. Głównym celem tego spotkania było przygotowanie uczennicy Karoliny Zielińskiejz kl. IIIc do finału IX Małopolskiego konkursu na referat z astronomii i astronautyki dla gimnazjalistów w Niepołomicach. Karolina została poinstruowana jak dokonywać pomiarów pomiędzy obiektami na niebie metodą dłoni i samodzielnie wykonała dwa takie pomiary. Poza Karoliną na zajęciach obecnych było 15-tu uczniów: z kl. IIIc - Krzysztof Kubisz, Jarosław Dutka, Karolina Zielińska, Anita Kucia, Lidia Czajka, z kl. IIIa - Maksymilian Bienias, Dariusz Nieć, Adam Zieliński, z kl. IIIb - Gabriela Świgut, Magdalena Cieśla, z kl. IIa - Szymon Dobosz, Aleksandra Świgut, z kl. IIb - Anna Harnik, z kl. IIc - Piotr Nosal, z kl. VI szk. podst. - Piotr Cieśla. Główne obiekty obserwowane przez teleskop to Księżyc i Saturn. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość ogrzać się przy ognisku, które przygotowali dla nas - Maksymilian Bienias, Dariusz Nieć i Adam Zieliński.

Czytaj więcej...

Strona 9 z 13