W dniu 6czerwca 2017 roku w Chęcinach koło Kielc w województwie świętokrzyskim odbył się finał XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Czteroosobowe drużyny z 16 województw Polski przybyły na zaproszenie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Przedstawicielami województwa małopolskiego była reprezentacja Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którą stanowiła drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Mateusz Cempa kl. III d, Amelia Król kl. III a, Monika Kubisz kl. II c, Grzegorz Lelito  kl. II a. Uczniowie byli przygotowywani przez panią Jolantę Brożek, a z zagadnień geograficznych przez panią Danutę Binko.

Konkurs jest imprezą pięcioetapową. Obejmuje eliminacje szkolne, gminne, parkowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Dotarcie do ostatniego szczebla konkursu jest świadectwem ogromnej wiedzy z zakresu wielu dziedzin biologii, geografii, ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, znajomości około 120 parków krajobrazowych Polski oraz znajomości 250 gatunków chronionych roślin, zwierząt i roślin pospolitych.

Do nowoczesnego Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach przybyły reprezentacje wszystkich województw, a więc konkurencja była wielka. ECEG było miejscem zakwaterowania na okres czterech dni pobytu oraz przebiegu rozgrywek finałowych konkursu. Finał składał się z kilku etapów. W pierwszym uczniowie indywidualnie rozwiązywali test wiedzy z biologii, ekologii, geografii, ze znajomości 120 parków krajobrazowych Polski. W części drugiej uczniowie indywidualnie rozpoznawali po 15 gatunków chronionych roślin, chronionych zwierząt oraz 15 gatunków roślin pospolitych.

W kolejnym etapie uczestnicy drużynowo rozwiązywali zadania dotyczące interpretacji mapy topograficznej, za które każda drużyna mogła otrzymać 11 punktów. W całym konkursie drużyny mogły zdobyć maksymalnie 383 punkty.

Nasza reprezentacja spisała się znakomicie zajmując III miejsce drużynowo.

Oto wyniki finału:

I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej,  Czarnorzecko – Strzyżowski PK, woj. podkarpackie – 318 pkt

II miejsce –Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, woj. świętokrzyskie – 309 pkt

III miejsce – ZSG, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej, Popradzki PK, woj. małopolskie – 301 pkt

Reprezentanci naszego gimnazjum otrzymali nagrody rzeczowe – plecaki, książki. Nagrodą dla wszystkich szesnastu drużyn i ich opiekunów był wspaniały pobyt w województwie świętokrzyskim w dniach 05 -09czerwca 2017r. Uczestnicy mieli możliwość poznania walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych regionu odbywając m.in. warsztaty geologiczne w rezerwacie przyrody na Rzepce w Chęcinach, wieczorny spacer na chęciński zamek. Podczas wycieczki na Ponidzie młodzież i opiekunowie zwiedzili Pińczów, drugą w Polsce stadninę koni w Michałowie, uzdrowisko Busko-Zdrój, kolegiatę i Dom Długosza w Wiślicy oraz uroczy Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych. Zwiedzając Góry Świętokrzyskie można było poznać unikatową Jaskinię Raj, rezerwat przyrody Wietrznia, Geopark Kielce (warsztaty szlifowania skał, galeria Ziemi, podróż w kapsule 5D), Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Klasztor na Świętym Krzyżu oraz gołoborze. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia na żywo dostojnego dębu „Bartek” w Zagnańsku. Cały pobyt po zmaganiach konkursowych był również okazją do odpoczynku, poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski oraz spędzenia czasu w bardzo miłej atmosferze przy wspólnym ognisku, na zabawie dyskotekowej. Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszego gimnazjum kolejnego, wielkiego sukcesu, który był możliwy dzięki ich wytrwałości i ogromnej pracy. Należy nadmienić, że w trakcie szesnastu edycji tego konkursu reprezentacja naszego gimnazjum po raz jedenasty awansowała do etapu ogólnopolskiego, reprezentując województwo małopolskie a po raz siódmy stanęła na podium.