Dnia 12.09.2016 - pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym w godzinach wieczornych odbyły się obserwacje astronomiczne na posesji państwa Oleksych w Łabowej. Zajęcia są prowadzone od wielu lat - dwa razy w roku - w ramach kółka geograficznego przez mgr Danutę Binko. Na zajęciach obecny był również nasz stały gość pan Wojciech Binko - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop i udziela fachowych wskazówek przy obserwacjach.

Głównym celem ostatniego spotkania było poszerzenie wiadomości z działu "Ziemia we wszechświecie" dla gimnazjalistów oraz konsultacja z uczniami chcącymi wziąść  udział w Wojewódzkim Konkursie na Referat z Astronomii i Astronautyki w Niepołomicach w 2017 r.  W zajęciach wzięło udział 20-tu gimnazjalistów z terenu gminy Łabowa: z kl.Ia - Barnowska Wiktoria, Filarowicz Gabriela, Homoncik Aneta, Homoncik Julia, Górowska Wiktoria, Klimczak Krzysztof, Kubisz Anna, Oleksy Adrian, Radzik Patryk, Rolka Krystyna, Sekuła Katarzyna, Pancerz Mateusz, Zieliński Piotr, z kl. Ib: Malec Julia, z kl. IIc: Kubisz Monika, z kl. IIIb: Migacz Oskar, Oleksy Dawid, z kl. IIIc: Mikulska Anna, z kl. IIId: Fugas Zuzanna, Złocka Kamila Podczas tych zajęć były zorganizowane konkursy na temat oglądanych przez teleskop obiektów - uczestnicy, którzy udzielali trafnych odpowiedzi byli nagradzani plusami z geografii.  Przez teleskop obserwowaliśmy: Księżyc  oraz planety -  Saturna i Marsa.  W trakcie zajęć mieliśmy możliwość skorzystać z gościnności państwa Oleksych i ich synów  Adriana i Dawida, za co bardzo im dziękujemy. Obserwacje rozpoczęły się o godz. 19-tej  i trwały do ok. godziny 22-ej. Zajęcia terenowe z astronomii cieszą się dużym zainteresowaniem, następne planowane są  na wiosnę 2017 - na które zapraszamy pasjonatów oglądania rozgwieżdżonego nieba :-)