Dnia 4.11.2015 - pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym w godzinach wieczornych odbyły się obserwacje astronomiczne na posesji p. Joanny Zdrojewskiej w Łabowej. Zajęcia są prowadzone od wielu lat - dwa razy w roku - w ramach kółka geograficznego przez mgr Danutę Binko. Na zajęciach obecny był również nasz stały gość pan Wojciech Binko - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop i udziela fachowych wskazówek przy obserwacjach. Głównym celem ostatniego spotkania było poszerzenie wiadomości z działu "Ziemia we wszechświecie" dla uczniów klas I oraz obserwacja bezpośrednia ciał niebieskich dla wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli gimnazjum i szkoły podstawowej w Łabowej. Na zajęciach obecni byli ks. Proboszcz z Łabowej - ks. mgr Andrzej Fik,  ks. mgr Piotr Kiełbasa oraz mgr Marta Ptak z córką Magdaleną Ptak - absolwentką naszego gimnazjum. Uczniowie gimnazjum obecni na zajęciach: z kl. IIIb - Piotr Cieśla, Wojciech Ruman, z kl. IIIc - Martyna Gaborek, Maciej Kłębczyk  kl. IIId - Jakub Zaczek, z kl. IIb - Jakub Jawor, Maksymilian Zdrojewski, z kl. IIc - Anna Mikulska, z kl. I a - Dominik Laskoś. Główne obiekty obserwowane "gołym okiem" podczas tej bezchmurnej nocy to były: gwiazdozbiory - Wielka Niedźwiedzica, Mała Niedźwiedzica, gwiazdozbiór Łabędzia,gwiazdozbiór Kasjopeja, gwiazdy- Polarna, Wega. Przez teleskop obserwowaliśmy: planetę - Uran, galaktyki - M-31 (Andromeda), M-81, M-82, gromady kuliste - M-13(Gromada w Herkulesie), M-2, M-92, gromady otwarte - Hi - Ha Persei ("Chichoty"), NGC-869, NGC-884, M-45 (Plejady), M-52, mgławice - NGC 6995 (część mgławicy Veila), mgławice planetarne  - M27 ("hantle, ogryzek"), M57 ("pierścionek, obrączka"), obiekty inne - Albireo (układ podwójny gwiazd w dóch kolorach), asteryzm - E.T. (NGC457- układ gwiazd).  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie wielu uczniów zgłosiło chęć wzięcia udziału w wiosennym konkursie na referat w Niepołomicach. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość skorzystać z gościnności pani Joanny Zdrojewskiej i jej syna Maksymiliana, którzy przygotowali dla nas gorącą herbatę i poczęstunek za co im bardzo dziękujemy. Noc była dosyć chłodna, więc dobrze było się ogrzać na chwilę u pani Zdrojewskiej w domu. Jednak wspaniała widoczność pozwoliła nam zaobserwować wiele ciał niebieskich na mocno rozgwieżdżonym niebie, co dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że będziemy mogli powtórzyć takie obserwacje na wiosnę...