Dla wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich w dniu 28 października w sali gimnastycznej została zorganizowana prelekcja pt. „Fauna i flora mórz i oceanów”. Pan Stanisław Jantura, który od 30 lat jest kolekcjonerem morskich skarbów, przedstawiał około 500 okazów reprezentujących rejon raf koralowych i basen Morza Śródziemnego. Wśród  naturalnych, utrwalonych okazów można było oglądać rekina koralowego, rekinka psiego, egzotyczną kolekcję ryb (ryba tygrysia, najeżki, papugoryby), ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców, ozdobne muszle. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się najstarsze pieniądze na świecie (muszle monetki), kolekcje bursztynu z inkluzjami, kolekcje pereł i perłopławów, szczęki rekina. Prelekcja była prowadzona w klimacie ciekawych opowieści z dziedziny zoologii i geologii oceanicznej. Na zakończenie spotkania można było obejrzeć z bliska wszystkie prezentowane eksponaty.