Czy wiesz, że… 

 • Patronem bibliotekarzy jest św. Hieronim ze Strydonu, łac. Eusebius Sophronius Hieronymus, (ur. między 331 a 347 w Strydonie, zm. 30 września 419 lub 420 w Betlejem) - święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła, apologeta chrześcijaństwa; święty Kościoła prawosławnego i koptyjskiego. Przetłumaczył Pismo Święte z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę, przez co najbardziej utrwalił się w pamięci potomnych. Przekład ten, znany jako Wulgata, wciąż należy do znaczących tekstów biblijnych Kościoła rzymskokatolickiego.
 •  Filipińczyk, Hernando Guanlao, chcąc zachęcić miejscową ludność do czytania książek przemienił swój dom w bibliotekę publiczną, w której obowiązuje jedna zasada: brak zasad. Czytelnicy mogą brać tyle książek ile zechcą na tak długo jak zechcą, nawet na stałe. Co dziwne, nie doprowadziło to do zubożenia księgozbioru, wręcz przeciwnie - z roku na rok wciąż się rozrasta.
 •  Kot może również przyczynić się do wzrostu czytelnictwa. Wtajemniczeni znają zapewne historię Deweya - kota, który przez prawie 20 lat zamieszkiwał Bibliotekę Publiczną w amerykańskim miasteczku Spencer. Przyciągał do placówki prawdziwe tłumy, co znacznie wpłynęło na wskaźnik czytelnictwa i rozsławiło małą, prowincjonalną bibliotekę na cały świat. Historia została opisana w książce pt. „Dewey - wielki kot w małym mieście”. Idea kota bibliotecznego jest coraz bardziej popularna, a w Polsce rozsławił ją Kubuś, którego na wycieraczce przed drzwiami Filii Biblioteki Miejskiej w Gliwicach znalazł jeden z czytelników. Po wielu bataliach z biurokracją, kot mógł zamieszkać w bibliotece i do dziś jest jej symbolem.
 •  Dwie biblioteki na Uniwersytecie Cornella w Ithace (USA) zdecydowały się rozłożyć w swoim holu naturalny trawnik. Wszystko po to, aby złagodzić stres, jaki przeżywają studenci w trakcie sesji egzaminacyjnej.
 • W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książką świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo - wschodniej Bułgarii.
 • 400 lat temu – w 1609 r. ukazała się w Strasburgu pierwsza gazeta. Wydawcą był niemiecki drukarz i księgarz Johann Carolus. Nosiła nazwę „Relation”. Wkrótce pojawiło się „Aviso” – drukowane w Wolfenbüttel. 
 •   Gigantyczny atlas - największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie.Mierzący1,8 mna2,75 matlas pt. Ziemia  kosztuje 100 tysięcy dolarów. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach. Sprzedane zostały  już dwa egzemplarze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarze trwa miesiąc. Oby przewrócić stronę w atlasie, trzeba to zrobić  obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.
 •  Najgrubsza książka świata - Książka, w której zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie, została wpisana do księgi Guinnessa. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostaną sprzedane za ok. 1000 funtów.
 • Na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2-3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury.
 • Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Dotychczas wydano ponad 2,5 miliarda jej egzemplarzy. Została przetłumaczona na prawie wszystkie języki i wydana w najmniejszych nawet krajach świata.
 •   Pierwsza książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny" - modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera.
 •   W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
 • Twórcą miniaturowych książek oraz rekordzistą Księgi Rekordów Guinessa za najmniejszą książkę świata, był Zygmunt Szkocny (ur. w Czeladzi, 31 lipca 1911 r., zm. w Katowicach 19 lutego 2003 r.).
 • Papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi, szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.
 •   Hiszpańska gazeta "Luminaria" miała litery fosforyzujące tak, by można ją było czytać bez zapalania światła. Inna gazetę drukowano na kauczuku, aby dało się ja czytać w wannie podczas kąpieli. Drukowano tez na cieście (można było więc po przeczytaniu ją zjeść) i na bawełnie, która potem używano jako chusteczkę do nosa.