Co warto przeczytać?
Czytajcie i piszcie recenzje książek, które warto przeczytać! Wasze recenzje będą opublikowane na tej stronie. Poniżej przedstawiam dwie recenzje książek, które można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.

 „Thorgal”  to wielokrotnie nagradzana i najpopularniejsza seria komiksowa na kontynencie europejskim.
Tytułowy bohater nie jest zwyczajnym człowiekiem. Dziki i nieokiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. W kolejnych opowieściach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychował się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest ostatnim potomkiem załogi statku kosmicznego, która przybyła na Ziemię w poszukiwaniu źródeł energii. W czasie lądowania kosmolot uległ ciężkiej awarii i przybysze nie mogli już wystartować. Wyniszczyła ich epidemia nieznanej choroby. Z pogromu uratował się noworodek, którego Wikingowie znaleźli w kapsule na morzu. Nadali mu imię Thorgala Aegirssona na cześć dwóch germańskich bogów - Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy mórz. Wikingowie przygarniają dziecko i postanawiają je wychować. Kolejne albumy opowiadające o przygodach Thorgala i jego rodziny czerpią z wielu konwencji: science fiction, mitologii, horroru. Budują niezwykły i plastyczny świat pełen magii i tajemnicy.

    „Złodziejka książek"   to powieść, która potrafi wzruszyć do łez. Jest publikacją do głębi przejmującą, która nie pozwala przejść obojętnie nie tylko wobec wydarzeń mających miejsce już ponad pół wieku temu, ale wobec faktu każdej jednostkowej śmierci. Śmierci, dla której w powieści choć na chwilę stają się przeciwwagą bezinteresowna przyjaźń, szacunek i chęć pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym.
Od momentu wydania powieść znajduje się na szczycie listy bestsellerów "The New York Timesa". Zyskała również ogromne uznanie krytyki literackiej. Złodziejka książek autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS IBBY "Dziecięcy Bestseller Roku", sprawiając, że po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody obydwie statuetki przypadły tej samej książce. Wydawnictwo Nasza Księgarnia otrzymało dwie statuetki - Małego i Dużego Donga.
 

      CHERUB - cykl książek napisanych przez brytyjskiego pisarza, Roberta Muchamore'a. Głównym bohaterem serii jest James Choke (później Adams), który jest członkiem supertajnej organizacji CHERUB – angielskiej agencji rządowej. CHERUB to organizacja wywiadowcza, szkoląca i zatrudniająca agentów w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Jest skuteczna, ponieważ kryminaliści nie przypuszczają, że mogą być szpiegowani przez dzieci.
Serię „Cherub” można łatwo scharakteryzować i to jednym słowem: świetna.
Nie można zarzucić Muchamore’owi braku pomysłów fabularnych, powieści o CHERUBIE czyta się z przyjemnością, a sięgnąć po nie może nie tylko młodzież, ale i dorośli.”
W serii CHERUB ukazały się:
Rekrut
Kurier
Ucieczka
Świadek
Sekta
Bojownicy
Wpadka
Gangster
Lunatyk
Generał

 

     "Alchemik" Paulo Coelho jest pełen symboli, alegorii, metafor. Nie przedstawia rzeczywistości wprost. Zachęca nas jednak do rozmyślań i refleksji nad własnym życiem, pozwala uświadomić sobie błędy, jakie popełniamy, a może nawet potrafi niekiedy dać nam dobrą radę. „Każdy może marzyć inaczej” – powiada Coelho.
Alchemia Paula Coelho to tajemna wiedza o prawdzie i jej dwu obliczach. Autor burzy wszelkie bariery bojaźni, które powstrzymują strumień naszych pragnień.