W dniu 22 maja 2012 roku w hali sportowo – widowiskowej przy Gimnazjum w Rytrze odbył się ogólnopolski finał XI edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Przedstawicielami województwa małopolskiego była reprezentacja Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którą stanowiła drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Joanna Kachniarz kl. II a, Małgorzata Kucia kl. III b, Małgorzata Mąka kl. III b, Marcin Wójsik kl. II a. Uczniowie byli przygotowywani przez panią Jolantę Brożek. Konkurs jest imprezą pięcioetapową. Obejmuje eliminacje szkolne, gminne, parkowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Dotarcie do ostatniego szczebla konkursu jest świadectwem ogromnej wiedzy z zakresu biologii, geografii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, znajomości ponad 100 parków krajobrazowych Polski oraz znajomości wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do Rytra przybyły reprezentacje czternastu województw. Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test wiedzy oraz rozpoznawali 20 gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Do ścisłego finału awansowało osiem drużyn z największą ilością punktów. W etapie drugim uczestnicy rozwiązywali zadania z topografii oraz rozpoznawali dwadzieścia gatunków roślin pospolitych. W całym konkursie każda drużyna mogła zdobyć 300 punktów. Nasi reprezentanci spisali się genialnie zajmując I miejsce drużynowo.
Oto wyniki ścisłego finału:
I miejsce - ZSG, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej, Popradzki Park Krajobrazowy, woj. małopolskie – 273pkt
II miejsce – Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich, PK Góra Św. Anny, woj. opolskie – 259 pkt
III miejsce – Gimnazjum nr III im. Ziemi Nadwiślańskiej w Zbrachlinie, ZPK Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, woj. kujawsko-pomorskie – 252 pkt

IV miejsce – Chojnowski PK, woj. mazowieckie
V miejsce – Welski PK, woj. warmiński-mazurskie
VI miejsce – Spalski PK, woj. łódzkie
VII miejsce – PK Doliny Bugu, woj. lubelskie
VIII miejsce – PK Beskidu Śląskiego, woj. śląskie

Nasi uczniowie zajęli również świetne miejsca w klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce – Małgorzata Mąka 41pkt/45
VI miejsce – Joanna Kachniarz
VII miejsce – Małgorzata Kucia
VIII miejsce – Marcin Wójsik
W nagrodę otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Nagrodą dla wszystkich czternastu drużyn i ich opiekunów był pobyt w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w dniach 21-25 maja 2012r. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi Doliny Popradu, rezerwatem Homole, rezerwatem lipowym Obrożyska, ścieżką przyrodniczą „Rogasiowy szlak” w Roztoce Wielkiej, mofetą w Złockiem. Zorganizowany został wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką. Wszyscy byli zauroczeni pięknem Beskidu Sadeckiego. Była to również okazja do poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski oraz spędzenia czasu w bardzo miłej atmosferze. Za organizację tegorocznego konkursu należą się podziękowania dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, szczególnie pracownikom Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu.
Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszego gimnazjum tak wielkiego sukcesu, który był możliwy dzięki ich wytrwałości i ogromnej pracy.