Dnia 24.05.2016 - drugi raz w bieżącym roku szkolnym w godzinach wieczornych odbyły się obserwacje astronomiczne na posesji państwa Wontorczyków w Łabowej. Zajęcia są prowadzone od wielu lat - dwa razy w roku - w ramach kółka geograficznego przez mgr Danutę Binko. Na zajęciach obecny był również nasz stały gość pan Wojciech Binko - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który udostępnia nam swój teleskop i udziela fachowych wskazówek przy obserwacjach.

Głównym celem ostatniego spotkania było poszerzenie wiadomości z działu "Ziemia we wszechświecie" dla gimnazjalistów oraz kosultacja z uczniami biorącymi udział w Wojewódzkim Konkursie na Referat z Astronomii i Astronautyki. Uczniowie gimnazjum obecni na zajęciach: z kl. IIIa - Katarzyna Dobosz, Gabriela Wontorczyk, Patrycja Zielińska,  z kl. IIIb - Piotr Cieśla, Paulina Mołodec, Mariola Pikuła, Wojciech Ruman, z kl. IIIc - Martyna Gaborek, Kacper Kulpa, Aleksandra Łopuch  kl. IIId - Jakub Zaczek, z kl. IIa - Amelia Król, z kl. IIb - Jakub Jawor, Oskar Migacz, kl. IIc - Anna Mikulska, z kl. I a - Dominik Laskoś, Maciej Pikuła Główne obiekty obserwowane "gołym okiem" podczas tej bezchmurnej nocy to były: gwiazdozbiory - Wielka Niedźwiedzica, Mała Niedźwiedzica, gwiazdozbiór Łabędzia, gwiazdy - Polarna, Wega. Przez teleskop obserwowaliśmy: planety - Jowisz, Saturn, Mars. Gabriela Wontorczyk i Piotr Cieśla biorący udział w konkursie astronomicznym mieli możliwość skorzystania z konsultacji u organizatorów obserwacji na temat konkursowego referatu.  W trakcie zajęć mieliśmy możliwość skorzystać z gościnności państwa Wontorczyków i ich  córki Gabrysi, którzy przygotowali dla nas gorącą herbatę i poczęstunek za co im bardzo dziękujemy. Obserwacje rozpoczęły się dosyć późno (ciemna noc zaczęła się dopiero około 21-ej) i trwały do godziny 23-ej. Zajęcia terenowe z astronomii cieszą się dużym zainteresowaniem, zapraszamy do udziału w nich w następnym roku szkolnym.