25.05.2012

W dniu 25 maja 2012r na posesji państwa Binko w Nowym Sączu odbyły się trzecie w tym roku szkolnym zajęcia terenowe z astronomii w ramach kółka geograficznego. Na zajęciach obecnych było trzech uczniów z naszego gimnazjum, uczennica ze szkoły podstawowej w Łabowej i absolwentka naszego gimnazjum. Celem zajęć były konsultacje z uczniem na temat referatu na konkurs wojewódzki z zakresu astronomii i astronautyki oraz obsrewacje obiektów astronomicznych przez teleskop HEQ5. Pomimo pochmurnej pogody udało się nam obejrzeć Księżyc i Saturna. Organizatorami spotkania byli - mgr Danuta Binko (opiekun kółka geograficznego) oraz pan Wojciech Binko (astroamator, członek PTMA)

 

28.04.2012

W dniu 28 kwietnia 2012r na posesji państwa Augustyńskich w Łabowej odbyły się zajęcia terenowe z astronomii w ramach kółka geograficznego, które prowadzi mgr Danuta Binko. Celem spotkania było przygotowanie uczniów do Wojewódzkiego Konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki organizowanego przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Na zajęciach była obecna Katarzyna Augustyńska z kl. IIIb, której udzielono konsultacji w sprawie referatu na temat księżyców Układu Słonecznego. Jarosław Dutka z kl. IIc,  wykonywał szkice astronomiczne - Księżyca, gromady kulistej M-13, Hihotów - dwóch blisko siebie leżących gromad otwartych i M-44-gromady otwartej. Na zajęciach korzystano z teleskopu Sky Watcher ED80. W zajęciach wzięła udział Maria Augustyńska absolwentka naszego gimnazjum i ubiegłoroczna laureatka wyżej wspomnianego konkursu. Gościem i konsultantem na zajęciach był jak zawsze pan Wojciech Binko.

alt

 

17.10.2011

W dniu 17 października 2011r w godzinach 20.00 - 22.00 pod Krzyżem Jubileuszowym w Łabowej po raz kolejny odbyły się zajęcia terenowe z astronomii w ramach kólka geograficznego, które prowadzi mgr Danuta Binko. W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów i 3 absolwentów naszego gimnazjum. Na zajęciach obecni byli goście: jak zwykle pan Wojciech Binko (astroamator, członek Polskiego Towarzystwa miłośników Astronomii, który służy nam fachowaymi wskazówkami i pomaga przy obsłudze sprzętu astronomicznego) oraz Aleksander Cieśla (astroamator, czołowy polski twórca szkiców astronomicznych). Przy pomcy dwóch teleskopów obserwowaliśmy nastepujące obiekty: Jowisz, Neptun, M-31, M-51, M-81, M- 82 (galaktyki), M-3, M-2 (gromady kuliste), M-45 (Plejady), Hihoty (dwie gromady otwarte), mgławice Veil.